Rzeka Biebrza

Biebrza – malownicza rzeka w północno-wschodniej Polsce (województwo podlaskie), prawy dopływ Narwi o długości ok. 165 km. Większa część rzeki przebiega przez teren Biebrzańskiego Parku Narodowego i jest objęta ochroną.

W dolinie Biebrzy znajdują się tzw. „Bagna Biebrzańskie”, które stanowią największy obszar bagienny w Polsce. Na terenie tym występuje wiele unikatowych gatunków zwierząt, w szczególności ptaków, które zakładają tu lęgowiska, lub przystają w trasie podczas corocznych wędrówek. Teren ten to także miejsce występowania rzadkich gatunków roślin.

 

 

Nad Biebrza od wieków żyją duże ilości bobrów i najprawdopodobniej to właśnie od nich wzięła swą nazwę rzeka.

Biebrza to doskonałe miejsce na uprawianie rzecznej rekreacji. Spływ Biebrzą jest idealną okazją do zwiedzenia, w sposób inny niż pieszo, otaczającego ją Biebrzańskiego Parku Narodowego. Można tutaj wypożyczyć kajak, łódkę, a także spłynąć tratwą. Biebrzańskie tratwy to zupełnie inne konstrukcje, niż te, które turyści mogą zobaczyć np. na Dunajcu!

Gospodarstwo „Łosinek” znajduje się niecałe 300 metrów o koryta rzeki, a tuż za rzeką znajduje się wejście do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Łosinek jest więc doskonałym miejscem wypadowym zarówno na wycieczki turystyczno-krajoznawcze, jak i na imprezy rekreacyjne odbywające się na rzece lub w jej okolicach.