Ptaki brodzące siewkowce
jakie gatunki
Biebrzański Park Narodowy jest idealnym miejscem do obserwacji i fotografowania ptaków brodzących. Dolina Biebrzy jest jednym z ostatnich miejsc w Europie gdzie ptaki migrujące z południa na północ zatrzymują się w bardzo licznych stadach. Ptaki siewkowe wybierają sobie rozlewiska Biebrzy na lęgowiska.
kiedy
marzec-maj
czego potrzebujesz
Lornetki lub lunety, aparatu fotograficznego, atlasu ptaków, gumowych butów i odpowiedniej odzieży.
Wiosna to niewątpliwie doskonała pora na zwiedzanie uroków Bagien Biebrzańskich. Ze względu na obszerny obszar wypada zarezerwować przynajmniej 2-3 dni, aby móc odwiedzić kilka najbardziej popularnych lokalizacji. Choć wędrujące ptaki można dostrzec praktycznie wszędzie, dostęp do zwiedzania ograniczony jest do wyznaczonych szlaków i oczywiście dróg publicznych. Najlepiej skorzystać z usług Przewodników biebrzańskich (lista na stronach Biebrzańskiego Parku Narodowego), żeby nie kluczyć w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca, tylko pojechać tam, gdzie obserwacje będą gwarantowane.
Luty i marzec to wędrówki gęsi i łabędzi.  Wiosną spotyka się gatunki gęsi takie jak: Gęś białoczelna, Gęś zbożowa, Gęś tundrowa, Gęś mała, Gęgawa, rzadziej Bernikla białolica czy inne rodzaje bernikli. Te ptaki chętnie żerują także na polach uprawnych a wieczorem udają sie na noclegowiska na rozlewiskach.
Obserwacje w kwietniu warto prowadzić po to by wypatrzeć Bataliony, Rycyki, Kuliki wielkie, Brodźce śniade, Kwokacze, a także różne gatunki kaczek, takie jak Świstuny, Rożeńce, Płaskonosy, Cyraneczki czy cyranki.
Warto również eksplorować "bagienne" szlaki, by spotkać Wodniki, Kropiatki, Żurawie czy Czaple.
Zrób sobie przerwę od zurbanizowanej cywilizacji
Spędź kilka dni w towarzystwie ptaków, łosi, jeleni, wilków i całej masy innych przedstawicieli fauny biebrzańskiej.
Zarezerwuj wyprawę