Ssaki
Gatunki
Na terenie Doliny Biebrzy możemy spotkać przede wszystkim króla bagien Łosia w jego najbardziej naturalnym środowisku. Oczywiście mamy również Jelenie konkurujące z Łosiem o terytoria czy Sarny, które zimą obserwujemy w rudlach liczących do 50 sztuk.
Skoro jest tyle jeleniowatych to wiadomo, że mamy również drapieżniki. Kilka wilczych rodzin oraz Rysia.
kiedy
Cały rok ale najlepiej Kwiecień lub Wrzesień
Co zabrać
Lornetkę lub lunetę, aparat fotograficzny, Spray na komary, gumowe buty, odzież chroniącą przed owadami.
Wiadomo, że królem biebrzańskich bagien i lasów jest Łoś -  największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych.
Łoś porusza się powoli i niezgrabnie, zwykle inochodem. Zwykle długo przygląda się obserwującym zanim się oddali. Może biec kłusem z prędkością 30 km/h, a na krótkich dystansach 60 km/h. Nigdy nie galopuje.
Na mokrym gruncie (bagnie) porusza się hałaśliwie, głośno chlapiąc, ale na suchym lądzie potrafi przemieszczać się bardzo cicho. Jest bardzo zwrotny. Poza okresem godowym rzadko wydaje jakiekolwiek odgłosy.
Konkurencją dla Łosi są Jelenie. Chmary do 60 osobników można podglądać wiosną lub w czasie rykowiska - we wrześniu.
Oczywiście nad Biebrzą mieszka bardzo duża liczba Saren. Mają tu spokój i ogromne żerowiska, gdzie nic poza Wilkami im nie zagraża.
Wilki spotkać nie jest łatwo, ale w związku z coraz liczniejszą ich populacją na terenach chronionych te spotkania nie są już niemożliwe. Szczególnie zimą możemy obserwować polujące rodzinnie lub pojedynczo osobniki tego gatunku. Oprócz tego mamy nad Biebrzą Rysie, chociaż niestety bardzo nieliczne oraz Lisy, Borsuki, Bobry, Wydry, Zające i wiele innych mniejszych gatunków.
Zrób sobie przerwę od zurbanizowanej cywilizacji
Spędź kilka dni w towarzystwie ptaków, łosi, jeleni, wilków i całej masy innych przedstawicieli fauny biebrzańskiej.
Zarezerwuj wyprawę